Mantarlı Tırnak Bakımı

Sağlık sadece hastalık ya da sakatlığın bulunmaması değil; fiziken, ruhen ve sosyal olarak tam bir iyilik halidir.

G?zelli?ini Ke?fet...

Mantarlı Tırnak Bakımı

Mantarlı tırnak problemi dünya çapında görülen bir hastalıktır. Dünya nüfusa vurduğumuzda bu oran yüzde 3 - 4 gibi rakamlara çıkmaktadır. Hastalık, cinsiyet olarak en fazla erkeklerde görülmektedir. Erkeklere göre kadınlarda da nispeten tırnak mantarı hastalığı rastlanmaktadır. Yaygın bir hastalık olan mantarlı tırnak, çözülemeyecek bir yanı yoktur. Mantarlı tırnak bakımı hem evde hem de uzman kişiler tarafından kolayca halledilebilmektedir. Evde uğraşması biraz daha zor olsa da gerekli klinik ve güzellik merkezlerinde mantarlı tırnak bakımı hemen yapılabilmektedir.

Hastalık tıp dilinde onikomikoz ismiyle bilinmektedir. Halk dilinde yaygın olarak tırnaklı mantar olarak kabul görmektedir. Hastalığın oluşmasıyla beraber istenmeyen sonuçlar ortaya çıkar. Bunlardan bazıları; kötü koku, rahatsız eden ağrılar ve görsel düzeni.

Tırnak mantarı genellikle ayakta yer alan mantarın tırnağa bulaşması sonucu ortaya çıkar. Ayakta bulunan mantar tedavi edilmediği zaman tırnak üzerine sıçrayarak tırnakta mantar oluşturur. Ayak ve tırnak mantarını bulaşıcılığı kabul olmaktadır. Bir kere bulaştıktan sonra diğer tırnaklara geçmesi de olasıdır.

Tırnakların uç kısmında yaşanılan kalınlaşma ve çatallaşma sonucu oluşan kusurlu tırnak yapısı olarak tanımlanmaktadır. Bu kalınlaşma ve çatallaşmayla birlikte tırnağın üst yapısında un gibi dökülmeler meydana gelir. Tırnak renginin değişmesi mantar olduğunun bir başka göstergesidir. Ayrıca farklı şekillerde de tırnak mantarına rastlanabilir. Bu yüzden mantarlı tırnak bakımından önce uzman kişilere gözükmekte fayda vardır.

Tıp dilinde dermatofit ismiyle bilinen organizmaların oluşturduğu bir hastalık türüdür. Enfeksiyon yoluyla bulaştığı bilinmektedir. Hastalık aynı zamanda bir kozmetik sorun değildir. Tırnak yatağını ve plağını tutan enfeksiyon çeşidi olarak görmek mümkündür.

Mantarlı tırnakların oluşması ayak yapısından süre gelir. Ayak ile ilgili hastalıkların hepsi hemen hemen birbirine bağlıdır. Ayak mantarı, çatlak topunu gibi hastalıkların birbirini tetikler. Tüm bu hastalıklar bulaşacığı özelliği bulunabilir. Özellikle deri de mantar oluşması müdahale edilmediği taktirde bulaşması ihtimal dahilindedir. Tırnağın mantarlanması şu nedenlere bağlıdır:

 • Ayak tabanının sürekli ve ani baskılar uygulaması
 • Aynı türden ayakkabının uzun süre kullanılması
 • Sık sık ayağın toprakla temas etmesi
 • Ayağı sürekli nemli bırakma
 • Diyabet hastalığı bulunanlar
 • Ayağının deri bölgesinde mantar bulunanlar
 • Dolaşım bozukluğu yaşayanlar
 • Aşırı ve ağır üyelerle ayağı yoranlar
 • Temizlik kurallarına uyulmadan yapılan manikür ve pedikür uygulamaları
 • Doğru şekilde tırnak bakımı yapılmayan uygulamalarda Yaz aylarında çıplak ayakla ortak alanda bulunmak

Tırnak mantarı farklı kişilerdende bulaşabilmektedir. Sadece kendi ayağınızda bulunan mantarlardan tırnak mantarı oluşmaz. Aynı grip hastalığı gibi mantar hastalığı da kişiden kişiye bulaşabilir. Ayağın temas ettiği alanlarda bulaşma ihtimali daha çok olur. Bu yüzden ortak kullanım alanlarında ayakta çorap bulunması gerekir. Uzmanlarda bu konuda bireyleri sıklıkla uyarmaktadır. Mantar bulunan birinin ayakkabısını giydiğiniz zamanda mantar bulaşma riski artar. 

Bunların haricinde;

 • Yüzme havuzları,
 • Soyunma odaları,
 • Bahçe,
 • Ortak kullanımı açık olan duş ve banyo yerleri,

Temizlenmemiş manikür ve pedikür aletleri de mantarın bulaşmasına neden olur. 

Ayrıca tırnak mantarı; zedelenme, tırnakların dipten kesilmesi, sert cisimlerle tırnağa müdahale edilmesi ve ucu sivri ayakkabıların kullanılmasıyla hastalığın oluşması daha çabuk olur.

Mantarlı tırnak bakımı ya da tedavi yöntemleri uygulamadan hastalığı geçirmek mümkün değildir. Enfeksiyona maruz kalan tırnak gerekli operasyonlar geçirerek eski haline kavuşabilir ya da ilaç tedavisiyle hastalıktan kurtulmak mümkün olur. Mantarlı tırnaklar aynı zamanda kullanılan teknolojik cihazlarla da temizleme işlemi yapılabilir. Kalınlaşmış ve toz gibi dökülen tırnağa uygulanacak olan tedavi sayesinde mantarlı tırnak bakımı tamamlanacaktır.

Sizi Arayalım

Sizi Arayalım

Sizi arayalım
güzellik merkezi tanıtım filmi