Diyabetik Ayak Bakımı

Sağlık sadece hastalık ya da sakatlığın bulunmaması değil; fiziken, ruhen ve sosyal olarak tam bir iyilik halidir.

G?zelli?ini Ke?fet...

Diyabetik Ayak Bakımı

Diyabet, herkesin bildiği üzere bir şeker hastalığıdır. Halk arasında şeker hastalığı olarak bilinmektedir. Fakat tıp dilinde diyabet olarak geçmektedir. Şeker hastalığı başta ülkemizde olmak üzere dünyanın farklı ülkelerinde sıklıkla görülen bir rahatsızlıktır. Bu hastalıkla beraber aynı zamanda çeşitli hastalıklarda kendini göstermektedir. Diyabetik ayak bakımı da bu hastalıklardan sadece bir tanesi.

Diyabet hastalığının olumsuz tarafı ise kökten bir çözüm olmamasıdır. Şeker hastalığına yakalanan biri ilaç tedavisi ile hayatını sürdürmek zorunadır. Hastalığa tamamen bir çözüm yoktur. Fakat belli tedavi yöntemleriyle birlikte yavaşlatma ve önleme çalışmaları yapılmaktadır. Bununla birlikte bireylerin tükettiği yiyecekler ve içeceklerde sürekli kontrol altında tutulmalıdır. Şeker hastalığı olan kişiler sürekli kontrollü bir hayat sürdürmelidir.

Diyabetik ayak bakımı, şeker hastalığına yakalanan birçok kimse de sıklıkla görülmektedir. Kişilerin gösterdiği olumlu reaksiyon hastalığın sürecinde önemli etkendir. Şeker hastalığına bağlı olarak diyabetik ayak hastalığı ciddi bir soruna dönüşebilir.

Günlük uzun yürüyüşler yapılmalıdır.

Sigara ve alkol gibi maddeler kesinlikle kullanılmamalıdır.

Diyet ile beraber yemek işlemleri kontrol altına alınmalıdır.

Kan şekeri sürekli takipte olmalıdır ve ilaçlar dikkatli şekilde kullanılmalıdır.

Çıplak ayakla dolaşılmaması gereklidir.

Diyabetik ayak, şeker hastalığının vermiş olduğu sorunla beraber ayakta oluşun farklı hastalıkların bütünü olarak isimlendirilmektedir. Şeker hastalığının uzun süre ya da kan şekerinin kontrol altına alınmaması gibi durumlarda ayak kısmında kronik bir hastalık ya da yara oluşur. Bu yara oluşumuna diyabeti ayak rahatsızlığı denilmektedir.

Diyabetik hastaların ayak kısımlarında yaralar ve hastalıklar daha sık görülür. Nöropati ve Vaskülopatiye bağlı olarak bireylerin ayak kısımlarında yaralar oluşur. Normal bir insanda da gözükebilen yaralar, şeker hastalığı olan kişilerde iyileşme sürecini daha fazla uzatır. TAynı zamanda tırnak batması ve ayakkabı vurması gibi olaylar şeker hastalığına yakalanan birinde sonradan ülsere dönüşebilir.

Şeker hastalığına sahip kişilerin yüzde 20’si ayak sorunları ile ilgili klinik, hastane vb. yerlere başvurmaktadır. Diyabetin görülme durumu yüzde 6 – 7 civarındadır. Bu kısmın yüzde 20’lik kısmı diyabetik ayak hastalığı için şikayette bulunmaktadır.

Diyabetik ayak bakımı için önceden ne gibi belirtilerin oluğunu belirlemek gerekir. Diyabetik ayak hastalığı hemen kendini belli etmez. Hastalık yavaş yavaş ve zamanla ortaya çıkar. Bu yüzden şeker hastalığı bulunan kişilerde hemen kendini göstermez.

Diyabet ayak belirtileri; kontrolsüz diyet ve şeker, damar tıkanıklığı ve darlığı, sinir hasarı ve yetersiz ayak hijyeni. Bu gibi durumlarda diyabet hastalığı ortaya çıkmaktadır. Belirtilerin yavaş yavaş kendini göstermesiyle hastalık ayağa ulaşır. Damarlarda daralma ve tıkanıklık hastalığın en belirgin özelliği olmaktadır. Daralma ve tıkanıklık sonucunda bacaklarda ağrılar başlamaktadır.

Diyabetik ayak bakımı ilaç yöntemiyle tedavi edilebilmektedir. Tıbbi tedavi gerektiren hastalıkta ilaçlarla uygulamaya başlanır. Fakat hastalığın ilerlemesi gibi durumlarda ufak çaplı ameliyat operasyonları yapılmaktadır. Damar tıkanıklığı yaşandığı zaman ise by pass gibi müdahalelere gerek duyulmaktadır.

Günümüzün teknolojileri de kullanılarak müdahale etmek mümkün hale gelmektedir. Damar tıkanıklığa yol açan atherom ve trombüs kullanılan teknoloji ile çözüme kavuşur. Damar tıkanıkları operasyon uygulayarak temizlenebilmektedir.

Diyabetik ayak bakımı için bireysel uygulamalarda yapılmalıdır. Hastalık da en çok göze çarpan ayakların kuru olmasıdır. Hastalıkla beraber ayaklarda ciddi kuruma gözükür. Bu yüzden bireysel olarak yapılabilecek en güzel şey günlük bakımdır. Günlük olarak ılık su ve temizlik yapılması bakımı kolaylaştırmaktadır.

Sizi Arayalım

Sizi Arayalım

Sizi arayalım
güzellik merkezi tanıtım filmi