Hiperpigmentasyon ( Leke ) Bakımı

Sağlık sadece hastalık ya da sakatlığın bulunmaması değil; fiziken, ruhen ve sosyal olarak tam bir iyilik halidir.

G?zelli?ini Ke?fet...

Hiperpigmentasyon ( Leke ) Bakımı

HİPERPİGMANTASYON ( LEKE ) BAKIM

Pek çok insanın başı lekelerle derttedir. Leke, insanların sıklıkla yaşadığı bir problemdir. Özellikle de günümüzde insanların kendi güzelliğine daha da önem verdiği bir dönemde leke ciddi bir sorun oluşturmaktadır. Cildin pürüzsüz olması ve bu şekilde kalması herkesin hayalidir. Ancak bu çoğu zaman hayalde kalmaktadır. Çünkü birçok insanda leke sorunu yaşanmaktadır. Bu yüzden leke bakımı önemli hale gelmiştir. 

Son zamanlarda leke problemi ile ilgili şikayetler artmaktadır. Bu konuda muzdarip olan pek çok kişi problemden kurtulmak istiyor. Erkekler, lekeleri çok sorun etmese de durum kadınlar için hiç öyle değil. Kadınlar güzel görünmek için cildinin kusursuz olmasını ister. Özellikle de yüz kısmında herhangi bir leke ya da iz olsun istemezler. Cilt lekelerinin ortaya çıkması başka şeylerinde göstergesi olabilmektedir. Genç yaşta lekeler akne şüphesiyle yaklaşmanıza neden olabilmektedir. Yaşlılık döneminde ise kırışıklık gibi sorunları ortaya çıkartabilmektedir.

Hiperpigmentasyon (leke) bakımı sayesinde ortaya çıkan sorunlar çözülebilmektedir. Günümüzde yer alan teknolojiler sayesinde birçok şey kolaylıkla çözülebilmektedir. Güzellik merkezinde kullanılan teknolojik aletlerle beraber pek çok hastalığın tedavisi hemen halledilmektedir. Yeni çağın en güzel tarafı da sağladığı kolaylıklardır. 

 

 

Hiperpigmentasyonun diğer bir anlamı cilt lekeleridir. Cilt için renk veren melaninin fazla üretilmesi durumuna hiperpigmentasyon denilmektedir. Cilt lekeleri derinin alt tabakasında meydana gelmektedir. Güneş ışınları, yaş ve hormonal değişiklikler nedeniyle lekeler belli olmaktadır. Yaz döneminde sıklıkla deniz ve güneşe maruz kalan kişilerde görülebilmektedir. Güneş ışınlarına maruz kaldıktan sonra sırt bölgesi başta olmak üzere farklı yerlerde rastlamak mümkündür.

Leke bakımı için öncelikle vücudu güneş ışınlarından korumak gerekir. Yazın dikkatli olunduğu gibi kışında bazı dönemlerde ciddi güneş ışınlarına maruz kalınabilir. Bu yüzden güneşten muhakkak korunmak gerekir. Uzmanlara göre güneş ışınları cildin lekelenmesine etki eden en büyük faktördür. Tedavi olmak isteyenler için kışın operasyon yaptırmaları tavsiye edilir. Solaryum, gebelik dönemi, akne dönemlerinde ve birtakım ilaçlarda vücutta leke bırakabilir.

 

Hiperpigmentasyon bakımı yaptırmak isteyenlere birden fazla tedavi yöntemi uygulanabilmektedir. Yani seçenek olarak birbirinden bağımsız yöntemler bulunmaktadır. Bu yöntemler kişiye uygulanabilir. Bu yöntemlerin uygulanması ise uzmanlar tarafından karar verilmektedir. Karar ise kişinin vücudu ile doğrudan ilişkilidir. Cilt yapısı ve lekenin ne derece olduğu tedavi yönteminde önemlidir. Vücutta ne kadar derinlikte lekelerin olduğu hangi tedavinin uygulanacağı konusunda yol göstericidir.

Tedavi yöntemlerinde en iyi çözüm lazer uygulaması olarak bilinmektedir. Ancak lazer için yapılacak uygulamada da vücudun yapısı ve lekenin derinliği tespit edilmektedir. 

Hiperpigmentasyon bakımı için öncelikle vücut incelenmektedir. Daha sonra tedavi yöntemine başlanmaktadır. Tedavi yöntemlerinden bazıları ise şu şekildedir;

Enzim peeling; leke tedavisi olarak da bilinen yöntem son yıllarda fazlaca kullanılmaktadır. Cilt için hazırlanan özel bir maske karışımı yapılmaktadır. Bu karışım maske olarak cilde uygulanır. Uygulama da bekleme süresi ortalama 8 ile 10 saattir. Bekleme işleminden sonra maske ılık su yardımı ile çıkarılır. Ve yine özel bir krem leke bölgesine 4 – 6 ay boyunca uygulanır.

Kimyasal peeling; soyma yöntemi olarak da bilinmektedir. Bu yöntemde en çok kullanılan kimyasal madde glikolik asittir. Meyve asidi olarak da bilinir. Lekeli bölge için son derece etkilidir. Ortalama 2 ile 4 hafta boyunca uygulanmaktadır. 

Lazer tedavisi; hiperpigmentasyon bakımı için kullanılan bir yöntemdir. Lazerlerle birlikte lekenin olduğu derinin en üst tabakasına uygulama yapılır. Q anahtarlı lazerle beraber ışık kaynakları en sık kullanılan lazer tedavileri arasındadır. Işık kaynakları ile uygulanan yöntemle lekelerin yok olması hedeflenmektedir. Lazer tedavileri lekeleri için kalıcı çözümler sunmaktadır.

 

Sizi Arayalım

Sizi Arayalım

Sizi arayalım
güzellik merkezi tanıtım filmi