Akne Bakımı

Sağlık sadece hastalık ya da sakatlığın bulunmaması değil; fiziken, ruhen ve sosyal olarak tam bir iyilik halidir.

G?zelli?ini Ke?fet...

Akne Bakımı

AKNE BAKIMI

Güzellik insanların önceliği olmamalıdır. Güzellik denildiğinde sağlıkta beraber anılması gerekmektedir. Güzellikle beraber sağlıklı bir cilde kavuşmak en önemlisidir. Doğal ve organik bir cilt aynı zamanda sağlıklı demektir. Uzmanlara göre sağlıklı cilde kavuşmak için belli başlı tedavi ve uygulamaların yapılması gerektiği söylenir. Akne bakımı da vücudun hem güzel hem de sağlıklı olması için uygulanan bir yöntemdir.

İnsan vücudu gençlik döneminde başlayarak yaşlılığa doğru problemler oluşturmaya başlamaktadır. Zamanla cilt eski ve yaşlanır. Ancak gençlik ve yetişkinlik döneminde de belli başlı hastalıklar kendini gösterir. Bu hastalıklar gelip geçici olsa da cildin bazı noktalarında iz ve yaralar bırakabilmektedir. Bu yaralara zamanında müdahale edilmediği takdirde ileriki yaşlarda daha büyük problemlere yol açmaktadır.

Gençlik dönemlerinde en sık görülen rahatsızların başında akne gelmektedir. Her insan akne durumunu yaşamaktadır. Akneyi kendi doğallığına bıraktığınızda geçebilmektedir. Fakat ağır bir akne yapısı kolay kolay vücuttan gitmemektedir. Bu yüzden insanlar farklı tedavi yöntemlerine başvurmaktadır. İnsanlar tarafından krem kullanımı oldukça rağbet görmektedir. Ancak doğru kremi kullanmak önemlidir. Gelişigüzel kullanılan kremler cilde zarar verebilir. Akne bakımı için önceden gerekli bilgi almak gerekir. Klinik ve güzellik merkezleri gibi yerlere gidilerek nasıl yol izleneceğine karar verilmelidir.

Ciltte bulunan yağ bezelerinin iltihaplanmasıyla birlikte fazla sebum üretmesi sonucu gözeneklerde kapanma yaşanır. Bakterilerin kapanan gözeneklere yerleşmesiyle akne ortaya çıkar. Cildin aşırı yağ üretmesi sonucu yağ bezi hastalığıdır. Akne toplumda sivilce olarak da anılmaktadır. Akne vücudun en çok sırt, omuz, göğüs ve yüz kısmın gözükmektedir. Bunların arasında ise yüz kısmı aknenin en belirgin olduğu yerdir. Bu yüzden akneye karşı insanlar daha çok dikkatli olmaktadır. Özellikle de bu konuda kadınlar gerekli tedavi ve ilaç kullanımına başvurmaktadır.

Akne birden fazla faktörün oluşmasıyla meydana gelmektedir. Sivilcenin başlangıç yaşı kızlarda 9, erkeklerde ise 12’dir. Normal şartlara göre akne hastalığı 25 yaşına kadar devam etmektedir. Sivilce yüzde 85 oranıyla en çok gençlik döneminde görülmektedir. Tıp dilinde akne, cilt hastalığı olarak bilinmektedir. Akne bakımı yaptırmadan önce nedenleri ve oluştuğu durumları iyi bilmek ve saptamak gerekir. Tedaviden önce sorunun asıl kaynağını bulmak doğru operasyona yardımcı olur.

Akne, aynı bir sivilce şeklindedir. Bu yüzden de çoğu zaman sivilce denilmektedir. Aslında akne ile sivilce bazı noktalarda birbirinden ayrılmaktadır. Birçok uzmana göre her akneye sivilce demek doğru olmayabilir. Akne vücutta şu şekilde görüldüğü bilinmektedir: etrafı kırmızı orta uç kısmı sarı renkli ve iltihaplıdır.

Cilt gözeneklerinin tıkanması sonucu aknenin başladığı denilmektedir. Tıkanıklık bakterilerin üremesine imkan verir. Bakterilerin çoğalması sonucunda ise iltihaplar oluşur. İşte bu iltihapların ya da sivilcelerin oluşmasından bazı nedenler bulunmaktadır:

 • Hormonun aşırı aktivitesi
 • Sivilce sıkma işlemleri ve cildi tahriş etme
 • Kirli tutulan cilt
 • Sigara kullanımı
 • Nem veya güneşe maruz kalma
 • Cildin normalde fazla yağ üretmesi
 • Yan etkisi bulunan ilaçlar
 • Ölü deri ve yağ hücreleri tarafından tıkanmaya yüz tutmuş gözenekler

Aknenin tedavi edilemeyen bir yönü bulunmamaktadır. Akne bakımı uzmanlar tarafından kolaylıkla yapılabilmektedir. Fakat sivilce akneye göre bazı durumlarda tedavi edilmeyebilir. Bu konu hakkında bilen bir kişiden yardım almak gerekir. Tedavi 1 aydan daha kısa sürede tamamlanabilmektedir. Fakat tedavide kişinin sağlık duruma da önemlidir. Aynı zamanda uygulanan tedavi yöntemleri de sürecin uzunluğuna ya da kısalığına etki eder. Kullanılan ve tercih edilen tedavi yöntemleri şu şekildedir:

 • Benzoil Peroksit
 • Retinoidler
 • Drenaj
 • Lazer
 • Fototerapi
 • Antibiyotikler

Sizi Arayalım

Sizi Arayalım

Sizi arayalım
güzellik merkezi tanıtım filmi