Batık Tırnak Bakımı

Sağlık sadece hastalık ya da sakatlığın bulunmaması değil; fiziken, ruhen ve sosyal olarak tam bir iyilik halidir.

G?zelli?ini Ke?fet...

Batık Tırnak Bakımı

Tırnak batması, en sık rastlanılan tırnak hastalıkları arasındadır. Çocuk, genç, yaşlı herkesin karşı karşıya kalabileceği bir rahatsızlıktır. Günlük hayatı zorlaştırması ise bu sorunun ortadan kalkması için hemen harekete geçilmesi gerektiğine işaret eder. 

Tırnak batığının ortaya çıkmasında ilk sebep yanlış tırnak kesimi olsa da tırnak mantarı enfeksiyonu, fazla kilo, genetik yatkınlık da batığa neden olabilir. Ayak sağlığı uzmanları tarafından geliştirilen yöntemler, kişiye özel tavsiyeler ile çok ileri aşamada olmayan batık sorunları kısa sürede geçirilmektedir. Tırnak batması endişe edilecek bir problem değildir. 

Batık oluşumu farkedildiğinde uzmana görünmekte acele etmek iltihaplanmanın önüne geçmenizi sağlar. Batık tırnak problemi yaşayan kişi bu durumdan ciddi anlamda rahatsız olur. Bunun birincil sebebi ise, tırnak çevresinde meydana gelen, kızarıklık, şişlik ve ağrı gibi şikayetlerdir. 

Kişi genelde yaşadığı tırnak batması sorununu kendisi çözebileceğini düşünse de yapılan yanlış müdahale daha ciddi sonuçları beraberinde getirir. Batık tırnak bakımının uzman kontrolünde yapılması ve bu sürecin takibe alınması gözle görülür bir iyileşme yaşanabilmesi için önemlidir. Batık tırnak problemi tedavi sonrası da devam edebilir. 

Bunun ilk sebebi tırnaklara yeterince özen gösterilmemesidir. Özenli tırnak bakımı için yapabilecekleriniz şu şekildedir. 

Tırnak kesmek basit bir iş gibi gözükse de aslında hiç de öyle değil. Tırnak batması olarak ifade edilen durum tırnağın deriye doğru uzamasıdır. Doğal olarak tırnağın baskı yaptığı deri hem görünüm hem de his olarak tepki verecektir. Tırnaklarınızı keserken düz bir şekilde kesmek yerine kavisli yahut oval kesiyorsanız tırnak batmasına zemin hazırlamış olursunuz. Tırnağın deriyle olan temasını minimuma indirmek önemlidir. Tırnak yanlış kesildiği takdirde batık problemi kendini gösterir. Batık tek taraflı ya da çift taraflı olabilir. Tırnağınızda batık oluşma ihtimalini ortadan kaldırmak için doğru tırnak kesimi uygulamasınız. 

Tırnak batması ihmal edilmemelidir. Bazı durumları istisna kabul edebiliriz. Deride herhangi bir kızarıklık, ağrı veya iltihap durumu yoksa hekiminizle görüşerek tedaviyi evdeki yöntemleri kullanarak da yapabilirsiniz. Tırnak batmasına evde yapılan en yaygın çözüm tırnak ile etin arasına pamuk yerleştirmektir. Bu işlemi kolay bir şekilde uygulamak için öncelikle batık sorunu olan tırnağın sıcak suda bekletilip yumuşatılması iyi olacaktır. Son derece basit bir tedavi yöntemi olsa da tırnağınıza müdahale etmekten korkuyorsanız uzmana danışmaktan çekinmemelisiniz 

Tırnaklarınızı köşeleri dik şekilde kestiğinizde sivri kısımların deriye istenmeyen şekilde batma ihtimalini artırmış olursunuz. Yarım ay şeklinde tırnağınızı kesmeniz sağlıklı olandır. 

Ayağınıza rahatsızlık verecek kadar dar olan ayakkabılardan uzak durun. 

Çoraplarınızı günlük olarak değiştirin. Hijyene dikkat ederken tırnaklarınızı ıslak bırakmamaya özen gösterin. 

Yaptığınız müdahalelere rağmen içe doğru büyüyen ve ısrarla devam eden batıkları uzmana göstermek en doğrusudur. 

Tırnak batması tedavisi için uzmana başvurmadan kalıcı çözüm beklemek yanlıştır. Evde yapılan bilinçsiz tedavi yöntemleri inatçı batıklara sebep olabilir. Doktor olmayan kişiler tarafından verilen tavsiyeler ise sizi ciddi anlamda sıkıntıya sürükleyebilir. Ayak bakım uzmanları tarafından batık tırnak tedavisi yapılırsa kısa sürede memnun kalacağınız bir sonuç alırsınız. Tırnak batması tedavisinde sık sık rastlanılan yanlış ise, tırnağın çekilerek problemin ortadan kalkacağı düşüncesidir. Halbuki bu kişiye eziyet olduğu gibi, ayak tırnağı yeniden oluştuktan sonra batmanın tekrarlanmayacağına garanti vermez. Tırnak batmasının evresine göre tedavi yöntemleri uygulanır. Buna hekiminiz karar verecektir. Profesyonel bir ayak sağlığı merkezine gitmek batık tırnak sorununu çözmenize yardımcı olacaktır.

Sizi Arayalım

Sizi Arayalım

Sizi arayalım
güzellik merkezi tanıtım filmi